Повна версія

Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності людини

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Який вихід з цієї ситуації

На думку спеціалістів, кожний вільний шар ґрунту має бути відведений під зелені рослини, які очищують повітря від вуглекислого газу та хвороботворних мікробів. Так, наприклад, посадивши у великому місті гектар ялівцю, можна повністю очистити повітря від бактерій. За добу ці рослини виділяють до 30 кг фітонцидів, які мають згубний вплив на хвороботворні мікроби.

Необхідно вдосконалювати технологію виробництва і спалювання палива, а також будівництво захисних споруд, фільтровентиляційних установок тощо.

Позитивний ефект дає також впровадження без кисневої енергетики за допомогою використання сонячного світла й енергії вітру. Атомні електростанції також не потребують кисню.

Завдяки рослинам, які поглинають приблизно до 200 млрд. тонн вуглекислого знати газу і виділяють до 145 млрд. тонн кисню, на Землі існує і розвивається життя.

Забруднення атмосферного повітря (на прикладі Львівської області)

Основними забруднювачами атмосферного повітря області є: ВАТ "Добротвірська ТЕС", АТ НПК "Галичина", ВАТ "Миколаївцемент", ДАТ "МН-Дружба", УМГ "Львівтрансгаз", ДП "Львівгазвидобування", ВАТ "Жидачівський ЦПК", ДП "Львівгазвидобування".

Зважаючи на те, що найбільша кількість викидів утворюється через спалювання природних видів палива, основним забруднювачем Львівської області є ВАТ "Добротвірська ТЕС", де в основному використовується вугілля ДП "Львіввугілля", зола якого не відповідає проектним вимогам. Існуючі енергоблоки ТЕС обладнані морально застарілим і фізично-зношеним пило-газоочисним обладнанням. Для покращення екологічної ситуації в районі розташування Добротвірської ТЕС, а також, щоб упорядкувати викиди забруднюючих речовин в атмосферу (золи, сірчистих сполук), першочергово необхідно вирішити питання щодо завершення будівництва і вводу в експлуатацію високоефективних золовловлювачів з сірко-очисткою, будівництво яких призупинилось.

Серед стаціонарних джерел забруднення області найвищий відсоток припадає на підприємства теплоенергетичного комплексу (понад 60 %). До речі, це загальнодержавна тенденція (табл. 3.6).

Транскордонне перенесення газоподібної частини викидів в атмосферу, яке формується на рівновіддалених від кордону територіях Західної України і Республіки Польща (260—270 км), за даними національних публікацій, становить: з української сторони — близько 260 тисяч тонн/рік, з польської — близько 400 тисяч тонн/рік. Повторюваність вітрів східних румбів (з України) — 34 %, західних румбів (з Польщі) — 52 %. За даними Європейської програми екологічного моніторингу,

Таблиця 3.6. Динаміка викидів в атмосферне повітря, тисяч тонн

Викиди в області

2001 рік

2002 рік

2008 рік

Загальна кількість викидів в атмосферне повітря

205,8

188,5

179,0

Від стаціонарних джерел забруднення

114,0

97,8

96,1

Від автотранспорту

91,2

90,7

82,9

випадання сірки на територію України від польських джерел перевищує випадання сірки на територію Польщі від українських джерел у дев'ять разів. Основними забруднювачами атмосфери, які беруть участь у формуванні транскордонного перенесення на території Львівської області, є: АТВТ "Сокальський завод хімволокна", Добротвірська ДРЕС, Роздільське та Яворівське ДГХП "Сірка".

Наявність у повітрі промислового пилу, продуктів згоряння, шкідливих та сильнодіючих отруйних речовин створює загрозу здоров'ю та життю людей, призводить до виникнення різних хвороб, у тому числі і хронічних, скорочує тривалість життя. Наявність у повітрі хлору, окисів азоту та сірки сприяє випаданню кислотних дощів, що впливає на врожайність сільськогосподарських культур та здоров'я людей.

 
<<   ЗМІСТ   >>